HİZMETLERİMİZ

BİRİM ENJEKSİYON SİSTEMİ

Her silindirde en uygun basınç. Birim enjektör sistemi dizel doğrudan enjeksiyonlar için geliştirmiş olduğu elektronik kumandalı bir sistemdir. 5 lt'ye kadar motor kapasitesine ve 312 hp'ye kadar motor gücüne sahip olan arabalar ve hafif ticari araçlar için uygundur; seri üretim arabalara ilk kez 1988'de takılmıştır.Teknik özellikler Birim enjektör sisteminin özelliği, her silindire bağımsız bir pompa atanmış olmasıdır. Dolayısıyla, pompa ve meme kompakt bir grupta birleştirilmiştir ve bu grup doğrudan silindir başlığına monte edilir. Birim enjektör sistemi 2.200 bara kadar yüksek enjeksiyon basınçları sağlar.

COMMON RAIL ENJEKSİYON

Dizel motorlar için ileri teknoloji. ilk common rail sistemini 1997'de tanıtıldı. Sistem, adını tüm silindirlere yakıt tedarik eden ortak yüksek basınç haznesinden (common rail) almıştır. Klasik dizel enjeksiyon sistemlerinde yakıt basıncı her enjeksiyon için ayrı ayrı üretilmesi gerekmektedir. Ancak, common rail sisteminde basınç üretimi ve enjeksiyon ayrılmıştır, yani, enjeksiyon için gerekli yakıt her zaman istenen basınçta bulunmaktadır. Çalışma modu Klasik dizel enjeksiyon sistemlerinde yakıt basıncının her enjeksiyon için ayrı ayrı olarak üretilmesi gerekmektedir. Ancak, common rail sisteminde basınç üretimi ve enjeksiyon ayrılmıştır, yani, enjeksiyon için gerekli yakıt her zaman istenen basınçta bulunmaktadır. Basınç üretimi yüksek basınç pompasında gerçekleştirilir. Pompa yakıtı sıkıştırır ve bir yüksek basınç borusuyla hattın içine gönderir, bu hat ise tüm enjektörler için bir ortak yüksek basınç haznesi olarak görev yapar, böylece "common rail" (ortak hat) adını alır. Yakıt buradan bağımsız enjektörlere dağıtılır, bunlar da yakıtı silindirin yanma odacığına enjekte eder. Geniş çözüm aralığı Mikro araçlardan ağır lüks limuzinlere kadar tüm araç modelleri için ortak püskürtme sistemleri sunmaktadır. Yüksek basınç pompaları 1.100 bar ile 2.200 bar arasındaki basınçlarda çalışır. Bağımsız pompalara sahip sistemler de mevcuttur (tak çalıştır pompalar) Enjektörler ya solenoid valf ya da Piezo teknolojisi kullanır.

KLASİK POMPA

Küçük ve yüksek devirli dizel motorlar yüksek performanslı, hızlı enjeksiyon sıralı, düşük ağırlıkta ve küçük montaj hacimli enjeksiyon sistemleri gerektirir. Distribütör enjeksiyon pompaları bu gereklilikleri karşılar. Bunlar; besleme pompası, yüksek basınç pompası ve regülasyon düzeneğine sahip küçük, kompakt gruplardan oluşmaktadır.Dolaylı enjeksiyonlu (IDI) motorlar için eksenel pistonlu distribütör enjeksiyon pompaları memede 350 bara kadar basınç üretir.Doğrudan enjeksiyonlu (DI) motorlar için hem eksenel hem de radyal pistonlu distribütör enjeksiyon pompaları 1950 bar’a kadar pik basınç ile kullanılır.

COMMON RAIL ENJEKTÖR

Bir common rail sistemindeki enjektör; bir enjektör memesi, Piezo enjektörleri için bir aktüatör veya solenoid valf enjektörleri için bir solenoid valf, ayrıca, meme iğnesinin kumandası için hidrolik ve elektrik bağlantılardan oluşur.Her motor silindirinin içine takılır ve kısa bir yüksek basınç borusuyla hatta bağlanır. Enjektöre Elektronik Dizel Kontrol (EDC) ile kumanda edilir. Bu, solenoid valf ya da Piezo olsun, meme iğnesinin aktüatör tarafından açılmasını ve kapatılmasını sağlar. Piezo aktüatörlü enjektörler bir şekilde daha dardır ve özellikle düşük gürültü seviyesinde çalışır. Her iki varyant da benzer şekilde kısa anahtarlama süreleri gösterir ve ön enjeksiyon, ana enjeksiyon ve ikincil enjeksiyonu etkinleştirerek her çalışma noktasında temiz ve verimli yakıt yanması sağlar.

KLASİK ENJEKTÖR

Meme ve tutucu grubu, yakıtın dizel motorun yanma odacığına enjekte edilmesi için gereklidir. Karışım oluşumu ve yanma üzerinde büyük bir etkisi vardır ve bu yüzden motor gücünün yanı sıra, egzoz gazı ve gürültü oluşumunun en uygun düzeye gelmesine katkıda bulunur. Bosch, tek silindirli motorlardan arabalar ve kamyon motorlarına kadar tüm klasik sistemler ve motor türleri için uygun olan çeşitli meme ve tutucu grubu tipleri sunmaktadır.

ENJEKTÖR MEMELERİ

Enjektör memeleri yakıtı hassas bir şekilde püskürtmek ve en uygun yanmanın meydana gelebilmesi için bunu yanma odasında dağıtmak amacıyla kullanılır. Enjektör memesi aynı zamanda, yakıt sistemini yanma odacığından güvenilir ve sızdırmaz bir şekilde ayırır.

MOTOR YÖNETİMİ - EDC

Mükemmel düzenlenmiş motor işlevleri. EDC (Elektronik Dizel Kontrol) dizel araçlar için motor yönetim sistemidir. Enjeksiyon sisteminin fonksiyonlarını düzenler ve motorun istenen motor torkunu vermesini garanti eder. Enjeksiyon sürekli olarak hem motora hem de sürüş durumuna ayarlanır. Motor yönetim sistemine sahip dizel motorlar maksimum dinamik performansları, minimum yakıt tüketimleri ve emisyonlarıyla etkileyicidir.

KIZDIRMA BUJİLERİ

Her araç için doğru buji. Koruyucu elemanlı bujiler rahat bir çalıştırma, istikrarlı soğuk çalıştırma özellikleri ve düşük egzoz gaz emisyonunu garanti eder. Bunlar aşınan parçalar olduklarından, işlevsel performansları bir uzman tarafından düzenli olarak kontrol edilmelidir. Koruma elemanlı bujinin değiştirilmesi gerekirse, ister metalden ister seramikten yapılmış olsun, Bosch her araç modeli için doğru çözümü, uygun ısıtma elemanı çapıyla birlikte sunmaktadır.

VAKUM POMPASI

Vakum pompaları, fren sistemi için bir vakum yaratmak amacıyla dizel araçlar ile hafif ticari araçlarda ve egzoz gazı sirkülasyonu, turboşarjörler ya da merkezi kilit gibi diğer uygulamalarda kullanılır. Bunlar ya motor kam mili ya da krank mili ile tahrik edilir ve motor yağıyla yağlanır.

ARIZA TESPİT

Modern otomobillerde bulunan elektronik beyin diye tabir edilen Elektronic Control Unit – ECU denilen ünitelerle haberleşerek otomobillerin her türlü aksam ve parçaları hakkında bilgi alan ve bu ünitelere kaydedilen arızaları okuyan, hata kodlarını silen, kodlama yapabilen ve yeni takılan parçaları alıştırma yapan ve daha bir çok işlevi yerine getiren cihazlardır.

Ve daha birçok mekanik ve elektronik aksamı kapsayan ekipman depomuz sayesinde araçlarınızdaki sorunların çözümü için daima yanınızdayız.

Dizelmak Pompa Enjektör Servisi